Fall  2019 Awards Postoffice
Juror: Debra Latham
192 Entries 139 Accepted into Show 


​Best of Show
Works on Canvas/Panel
Leroy LeFlore
“Pelicans Hobnobbing”

McGiveny Award
Joseph Henderson 
““Morning Reading”​

Photography:
49 Entries 29 Accepted
First Place:
Alicia Boles
​“Silent Poet”

Second Place:
Matt Logmann
“Nature's Reclamation”

Honorable Mention:
Jean Northington
“The Gang at Pier 21”
Lynn Hughes
“Bashful Pelican”
Mary Lou Darst    
“Fluted Ecuadorian Columns”
Mary Lou Darst
“Spiral”
Morten Lamoey   
“Towering Paris”
Leah Garcia-Blanco
“A Stack of Great White Egrets”
Larry Parks
“Bad Weather Coming”
Taylor Greenwalt 
“Structures”
 
Works on Canvas/Panel :     
50 Entries 48 Accepted
First Place:  
Randall Cogburn
“Chelsea Ann at Harborside”

Second Place:
Corey N. Cherry
“Summer Rose”

Honorable Mention:
Joseph Henderson  
“Atlas”
Joseph Henderson
​“Evening Behind Katie’s”
Joseph Henderson
“Morning Reading”
Peggy Kingsbury
“Compliments on the House”
Peggy Kingsbury
“Networking”
Peggy Kingsbury
“Finding Mercury”
Amy Faggard
“Weed Shadows”
Karen Calhoun
“Gloriuos Gerbera”
Leroy LeFlore 
“Galvestons Pier Nineteen”
Rae M. Kretzmer
“Lucky”
Randall Cogburn
“Tall Ship Elissa at Port”
Jackie Liddell
​“Beached”


Works on Paper:
42 Entries 24 Accepted
First Place:
Jerry Bachman
“Beach Ball Ballet”

Second Place: Jackie Liddell     
“An Art Alley”

Honorable Mention:
Donna Knapp
“Grandma’s Barn”
Barbara Trust
“ River Rocks”
Osiris Hart 
“High Tea”
Dianne Owen        
“Angel Amid the Blooms”
Mary Vinnedge    
“Home Tweet Home”
Leroy LeFlore       
​“Pelicans on Deck”

 

Works in  Mixed Media:
27 Entries 23 Accepted
First Place:
Lisette McClung
“American Daguerreotype”

Second Place:
Dori Nelson “Flower Girl”

Honorable Mention:
Lisette McClung
“Philodendron”
Clint Schramek  
“Golden Tree of Life”
Arden Quinn 
“Rose Gala”
Shey Cotton
“Mi Madre, Mi Reyna (My Mother, My Queen)”
Janet Bodin
“White Angel”

Works in 3D:
15 Entries
15 Accepted

First Place:   
Joyce Patterson
“Heading to the Lone Star Rally”

Second Place:
Beth Hoff
“Noodle-y”

Honorable Mention:
Marsha Krohn
“Bearer of Sorrows”                            
Marsha Krohn       
“Siren” 
Osiris Hart 
“Sweet Tart”
Eric L. Moorehead 
“Olive Wood Burl Tray”
Eric L. Moorehead 
“Crotch Walnut Platter”




Add to Calendar SELECT